Міжнародний День дитячої книги

01.Кві.2021
Міжнародний День дитячої книги

“ Мандрівка  в чарівний світ дитинства” до Міжнародного Дня дитячої книги.

В ЖДНЗ №40 оголошено акцію з участю батьків та дітей “ Прочитай малюку книжку”

Книга – це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.

В.О. Сухомлинський

 

    Мета акції: зацікавити малюків друкованою книжкою,  формувати активних  слухачів і потенційних читачів змалку, виховати всебічно розвинену особистість.

    Читання дитині книжки має бути сімейною традицією. Потрібно мати в родинному колі “дитячу бібліотеку, спільно з малюком вибирати й купувати книжки, дарувати на свята.

    Слухання літературних творів сприяє формування фонематичного слуху, правильній звуковимові, збагаченню словника, розвитку зв’язного мовлення. 

   Твори художньої літератури розширюють кругозір, розкривають таємниці природи, ознайомлюють малюка з подіями минулих часів, відкривають красу невідомих країн, стимулюють пізнавальну активність; формують моральні риси, здійснюють національне виховання, розвивають уяву , мислення.

   Педагоги прагнуть залучити батьків до участь  у спільних заходах, створенню необхідних умов  для задоволення різноманітних потреб і прагнень у читанні.

    Міжнародний день дитячої книги – свято, встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щороку 2 квітня, (починаючи з 1967року) у день народження великого казкаря Ганса Христиана Андерсена (1805-1875рр). Цим підкреслюється надзвичайно важлива роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.

    2 квітня один раз у два роки на черговому  конгресі  Міжнародної ради  з дитячої книги письменникам і художникам вручається головна нагорода –  Міжнародна премія ім. Г. Х. Андерсена.

    Першим лауреатом  Міжнародної  премії  імені Г.Х. Андерсена стала англійська письменниця Леонора Фарджон у 1956 р., а в 1958 році премію одержала  Астрид Лінгрен із Швеції. Лауреатами Міжнародної премії стали відомі дитячі письменники:  Джані Родарі, Туве Янсон,  Крістіне Ністлінгер,  Джеймс Крюсс, Богумила Ржига, Катерина Патерсон, Тетяна Маврина та інш.

    Усі діти люблять хороші книги, і якщо ми маємо намір розглядати роль літератури в житті наших дітей, почати слід із запитання: а що ж це таке – гарна дитяча книга?

   В першу чергу це, звичайно ж, книга захоплююча, книга, яка подобається дітям. Гарна книга – це, зрозуміло, цікавий сюжет, що включає в себе і подолання труднощів, і пригоди, і – після стількох хвилювань! – щасливий кінець, що викликає у дитини зітхання полегшення. Добра книга – це і герої, які на час читання стають для дітей добрими друзями. Частенько чарівність книги полягає і в стилі, в особливій мелодії авторської мови, яка сама по собі перетворює читання на величезне задоволення.

    Тільки блискуча мова, майстерна оповідь, мудра поетичність гідні звання літератури для дітей. Дитяча література створюється дорослими.

   Дорослі завжди використовували і використовують дитячу літературу як засіб виховання, як спосіб прищепити дітям культурні норми. Фахівці в різних галузях науки досліджують дитячу літературу саме тому, що вона відображає той світогляд, який, на думку дорослих, найсуттєвіше для їх культури; ті цінності, які вони хочуть передати своїм дітям. Обираючи літературу для своїх дітей, дорослі тим самим обирають для них спосіб пізнання і розуміння світу.

Найкращі дитячі книжки

Алан А. Мілн – “Вінні Пух”

Льюіс Керролл  – “Аліса в країні Чудес”

Астрід Ліндгрен  – “Еміль з Леннеберги”, “На острові Сальткрока”, “Пеппі Довга панчоха”, “Міо, мій Міо”, “Брати лев’яче серце” та пригоди Малюка та Карлсона

Туве Янссон – низка книг про Мумі-троля

Даніель Дефо – “Робінзон Крузо”

Джеральд Дарелл – «Моя сім’я та інші тварини»

Роальд  Дал – «Чарлі і шоколадна фабрика»

Памела Ліліан Треверс – «Мері Поппінс»

Джанні Родарі – “Пригоди Чипполіно”, “Золотий голос Джельсаміно”

Ян Ларрі – “Пригоди Карика і Валі”

Дональд Біссет – оповідання, «Подорож по річці часу»

Антуан де Сент-Екзюпері – «Маленький принц»

Монтейру Лобато  – «Орден жовтого дятла»

Джеймс Крюс – “Тім Талер, або Проданий сміх”

Марк Твен – «Пригоди Тома Сойєра», «Пригоди Геккльбері Фінна», «Янкі при дворі короля Артура»

Джонатан Свіфт – “Мандри Гуллівера”

Редьярд Кіплінг – «Книга джунглів», «Ріккі-Тіккі-Таві»

Рафаель Сабатіні – “Одісея капітана Блада”, “Хроніки капітана Блада”

Роберт Луїс Стівенсон – “Острів скарбів”

Жуль Верн – «П’ятнадцятирічний капітан», «Навколо світу за вісімдесят днів», «Діти капітана Гранта»

Сельма Лагерлеф – «Дивовижна подорож Нільса Хольгерссона з дикими гусями по Швеції»

Джоан Роулінг – серія книг про Гаррі Потера

А тепер – улюблена українська  література для дітей:

Всеволод Нестайко —  «Тореадорів з Васюківки», «В Країні сонячних Зайчиків», «Одиниця з обманом», «Незвичайні пригоди в лісовій школі», «Загадка старого клоуна», «П’ятірка з хвостиком», «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків», «Слідство триває», «Таємничий голос за спиною» ….

Лариса Письменна – «Павлик-Равлик», «Як Петрик на дні моря жив», «Голубий олень», «Богатир Жовте Око», «Тисяча вікон і один,журавель», «Чарівник на тонких ніжках»,  «Чап-Чалап», «Чарівний штурвал», «Камінець завбільшки з гору»,  «Там, де живе Синя Ластівка».

Наталя Забіла –«Ясоччина книжка», «Про малят і про звірят», «Про Тарасика й Марисю», «Стояла собі хатка».

Марія Познанська – «Про чудо-ліс, що на полі зріс», «Любій малечі про цікаві речі», «Чим пахне коровай», «Про золоті руки», «Що я знаю про метро», «Асканія-Нова», «Про білий халат і наших малят». 

Микола Трублаїні – «Крила рожевої чайки»,«Мандри Закомарика» ,«Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку», а : «Лахтак»,  «Мандрівники», «Шхуна «Колумб».

Анатолій Костецький – «Хочу літа!», ,«Суперклей Христофора Тюлькіна, або „Вас викрито — здавайтесь!“»,  «Мінімакс — кишеньковий дракон, або День без батьків», «Мої та твої таємниці».

Оксана Іваненко -” Лісові казки”.

Олександр Дорманський – “ Володар макуци або Пригоди вужа Ониська”,” Король буків або таємниця Смарагдової Книги”.

Марина та Сергій Дяченки – “ Пригоди Маринки Михайлової”,” Габріель і сталевий лісоруб”.

Леся Вороніна – “ Таємниче товариство боягузів”.

Ніна Воскресеньська -” Легенда про бовдура великого” , “ Дивовижні пригоди Наталки в країні часу”.

Марина Павленко –  “ Лісовичок повертається”